Aktuality

Zahradní slavnost

20. 6. 2022

15. června 2022 proběhla v areálu naší školy zahradní slavnost “Chráníme klima v Kunicích”. U vstupu si návštěvníci vyměnili klasické peníze za naše “Kunické dukátky”, zakoupili vratný kelímek a dostali mapu celého areálu. Návštěvníci si mohli vyzkoušet workshopy našich oborů. U cukrářů jste si mohli připravit snídaňovou mlsku, u kuchařů zkoušet vykrajování ovoce, zeleniny a poznávání bylinek, u květinářů-floristů malé aranžmá, u pečovatelů základy první pomoci a u prodavačů si mohli namíchat vlastní müsli, které nám sponzorským darem věnovala Bonavita. Müsli si návštěvníci odnesli v recyklované zavařovací skleničce. Internát si také připravil svůj workshop a téma upcyklace. Využili ruličky od toaletního papíru a návštěvníci si tak mohli vytvořit např. zajímavé papírové zvířátko.

Každý obor měl k prodeji svůj udržitelný, ekologický, vegetariánský či veganský produkt. Cukráři připravili jahodový veganský dort a veganský punčový řez, jehož náklady/uhlíkovou stopu na výrobu pak porovnali s klasickým punčovým řezem. Samozřejmostí byly i klasické zákusky (věnečky, ovocné košíčky, míša řezy, mini dortíky, kokosky, kremrole atd.). Kuchaři připravili veganské chlebíčky – řepové, cizrnové a zeleninové. Květináři-floristé prodávali vlastnoručně vypěstované sazeničky bazalky, jahod, afrikánů a slaměnek. Pečovatelé prodávali gumičky a pytlíky na ovoce, které ušili ze starých látek, prodavači prodávali tablety do myčky a mýdla, které tvořili v rámci odborného výcviku a internát žabičky z pet lahví a originální květináče z konzerv od ovoce.

Dopoledne proběhla přednáška o ekologii od pedagogů ze základní školy Kunice a odpoledne pak probíhala projekce o změně klimatu online. Také jsme pokřtili skleník, který budou moci květináři-floristé využívat od školního roku 22/23.

Grilovaly se plněné papriky, špízy s tofu, hermelíny, celé tofu a kukuřice. K občerstvení byla k dispozici točená malinovka, ledový čaj, ovocný Birel, frappé a cappuccino. Pro děti byly připravené ekologické hry tvořivé i sportovní a za splněná stanoviště dostávaly dětské časopisy. V budově internátu probíhaly prohlídky a návštěvníci se tak mohli podívat do všech zákoutí budovy. Naproti pak probíhal charitativní bazárek s oblečením a doplňky. Za výtěžek z prodeje se nakoupí potřebné věci pro Psí cestu František. Spolek se stará o psí seniory a my jsme ho vybrali a odhlasovali v anketě. Celý den zakončila kapela Robin&Son, která atmosféru už jen skvěle doladila a celou slavnost přirozeně uzavřela.

Video ze zahradní slavnosti natočil a sestříhal jako nádhernou vzpomínku David Mrázek (Instagram: Mrazovski). Vidět ho můžete na našem Facebooku (nemusíte mít profil) ZDE.